وبلاگ

بوتاکس مو چیست و با کراتین مو چه تفاوتی دارد؟

بوتاکس مو چیست و با کراتین مو چه تفاوتی دارد؟

چند سالی است که در میان آرایشگران و مشتری های آنها بحث داغی مطرح است، کراتین و بوتاکس مو .اینکه این دو ماده برای مو ضرر دارند یا خیر، از چه موادی تشکیل شده اند، کدام یک بهتر است ،چه تفاوت هایی با هم دارند، آیا حرف هایی که رد و بدل میشود صحت دارند یا نه، و به طور کلی سیر تا پیاز محصولات کراتین و بوتاکس را در ادامه با جزئیات بسیار کامل بررسی خواهیم کرد.

معنی بوتاکس چیست؟

واژه بوتاکس در واقع مخفف Botulinum toxin است که به معنی سم بوتولینوم میباشد. این سم را باکتری ای به نام کلستریدیوم بوتولینوم میسازد و در مواردی میتواند بسیار کشنده باشد. بوتاکس سمی است که به وسیله سوزن در نواحی دارای چروک و خطوط عمیق، به صورت ایمن و کنترل شده تزریق میشود. این عمل باعث مختل شدن اعصاب آن ناحیه شده و در نتیجه مانند یک فیلر یا پرکننده عمل مینماید. بوتاکس در زیبایی و جوانسازی پوست کاربردهای زیادی دارد.

بوتاکس مو چیست؟

بوتاکس مو شباهت زیادی از نظر عملکرد با بوتاکس دارد و تمامی شکاف های ساقه مو را پر میکند ،به همین دلیل به موها ظاهری سالم ،درخشان و زیبا میدهد.
بوتاکس مو حاوی ویتامین ،پروتئین ،لیپید و سایر موارد ضروری برای مو است .این روش به جوان کننده مو معروف است و خطرات و عوارضی کمتر از کراتین دارد.

در این روش ابتدا موها با شامپوی مخصوص شسته شده سپس خشک میشود، مخلوط مواد بوتاکس بر روی مو قرار میگیرد و پس از 45 دقیقه شسته میشود، حالا نوبت اتوی مو است.

بوتاکس مو بین 2 الی 4 ماه ماندگاری دارد.

کراتین مو چیست ؟

کراتین نام پروتئینی است که به طور طبیعی در مو ،پوست و ناخن وجود دارد.

در واقع کراتین مسئول حفظ حالت کشسانی و الاستیکی پوست و سلامت موهاست.

این پروتئین با ارزش متاسفانه در اثر سهل انگاری و مراقبت های نادرست ممکن است از بین برود و باعث خشکی و وزی موها ،خشکی و پیری پوست و از بین رفتن سلامت ناخن ها شود.

در گذشته و حتی اغلب مواد کراتین موجود در بازار فعلی در دنیا ،فرمالدهید جزئی جدایی ناپذیر محسوب میشود.

روش کار کراتین مو به این صورت است که با استفاده از فرمالدهید و گرمای اتوی مو مخصوص ،پولک ها و کوتیکول های مو از هم باز میشوند و کراتین وارد عمق ساقه مو میشود. در این روش ابتدا مواد کراتین بر روی موی شما قرار داده میشود، سپس با اتوی موی مخصوص کراتین که با اتوی موی معمولی کمی متفاوت است ،موها را چندیدن مرتبه اتو میکشند ،اتو کشیدن مو باعث میشود فرمالدهید به کمک حرارت فعال شده و مواد را به خورد مو بدهد .کراتین مو حدودا 3 ماه ماندگاری دارد.

کراتین بهتر است یا بوتاکس؟

باید گفت روشی بهتر است که آسیب کمتری به مو بزند و حاوی مواد مغذی تری برای مو باشد.

کراتین ذاتاً حاوی ماده مغذی خاصی برای مو نیست به جز پروتئین کراتین.

کراتین علاوه بر این دو حاوی فرمالدهید است.

مصرف فرمالدهید یا متانال مدت هاست که به حداقل کاهش یافته است.

سرطانزا بودن و خطرات جدی این ماده در مقیاس زیاد مدت هاست ثابت شده اما حضور آن همچنان در مواد کراتینه مو پابرجاست. متانال نوعی ماده اشتعالزا با بوی تند و شدید است که در گذشته در مواردی چون پزشکی، ضدعفونی کردن و فیکس کردن اجساد برای تشریح آناتومیک کاربرد داشته است. در واقع باید گفت فرمالدهید جزء قطعی کراتینه است زیرا با استفاده از آن مواد به خوبی به خورد مو میروند. در چند سال اخیر موادی روانه بازار شده اند که ترکیبات فرمالدهید از آنها حذف شده اما نکته مهم این است که نام این مواد دیگر کراتینه نیست و ماندگاری بسیار بسیار کوتاهی دارند.

بوتاکس مو درمانی سالم تر و بی خطرتر برای مو است.

البته قطعا مضراتی دارد اما فوق العاده کمتر از کراتین هستند.

در روش بوتاکس مو ،مواد مورد نیاز برای ترمیم موها داده میشود و حرارت کمتری به موها وارد میشود.

بوتاکس فاقد فرمالدهید است و نوعی روش نسبتا سالم برای ترمیم مو محسوب میشود.

نتیجه گیری:

در انتها نتیجه میگیریم که انتخاب هر کدام به شما بستگی دارد.

توصیه میشود اگر موهای نازک و کم حجمی دارید از بوتاکس استفاده کنید.

اما اگر موهای نرمال یا ضخیمی دارید میتوانید بین هر کدام از این دو، موردی را انتخاب کنید .

در مورد وجود فرمالدهید در کراتین هم میتوان گفت همانطور که مواد شیمیایی در مواد آرایشی و بهداشتی به وفور یافت میشوند ،این ماده هم مانند آمونیاک در برخی رنگ موها یا سولفات در شامپوها ،وجود دارد اما انتخاب آن به شما بستگی دارد .برخی افراد به این مواد حساسیت داشته و پوستشان تحریک میشود اما برخی دیگر بدون داشتن عارضه خاصی از آنها استفاده میکنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید